PECOB Portal on Central Eastern
and Balkan Europe
by IECOB & AIS
Università di Bologna  
 
Friday May 20, 2022
 
Testata per la stampa
up-to-date alerts

This area offers a wide range of continuously updated news regarding both academic and cultural events together with academic calls and study programs

 
 
East, rivista internazionale di geopolitica
 
European Regional Master's Degree in Democracy and Human Rights in South East Europe
Feed RSS with the latest information on conferences published on PECOB
 

War of Annihilation, Reactions, Remembrance: The German Occupation Regime in the Soviet Union 1941-1944

Venue: Berlin (German)
Period: Nov. 22-24, 2013

Program

THURSDAY, November 22nd
 
8:00 pm
 
CONFERENCE OPENING
Public event at the Centrum Judaicum, Oranienburger Str. 28/30, 10117 Berlin
Welcome: Jörg Morré, Director Museum Berlin Karlshorst
PANEL DISCUSSION
World War II in the Museum. Cultures of Remembrance in Russia, Belarus and Ukraine Moderator Stefan Troebst (Leipzig) N.N. Representatives of Museums in Russia, Belarus and Ukraine

 
FRIDAY, November 23rd

9:30 am
Registration
WAR OF ANNIHILATION

10:00 am
Keynote address: Christian Gerlach (Bern) From a History of the Confrontation between Two Political Systems to that of Two Societies in Conflict

10:30 am
PANEL 1: Mass Murder
Mod. Wolfgang Benz (Berlin)
Boris Zabarko (Kiev): The Holocaust in Ukraine Martin Holler (Berlin): The Extermination of Roma in the German-Occupied Soviet Union 1941-1945

12:00 noon
PANEL 2: Hunger Politics
Mod. Alex J. Kay (Frankfurt a.M.)
Karel C. Berkhoff (Amsterdam): Famine in the Cities of Ukraine during World War II Jörg Ganzenmüller (Jena): Hunger Plan or Hunger Strategy? The Decision to Besiege Leningrad in Autumn 1941

2:00 pm
PANEL 3: Prisoners of War
Mod. Christian Streit (Heidelberg)
Jens Nagel (Zeithain): Mass Dying Among Soviet POWs in the Occupied Territories. Current Research on its Course and Extent Felix Römer (London): The Wehrmacht and the “Kommissarbefehl”

3:00 pm
PANEL 4: Forced Labour and Migration Mod. Jens-Christian Wagner (Nordhausen) Markus Eikel (The Hague): Labour Recruitment and Deportation in the “Reichskommissariat Ukraine” 1941-1944 Pavel Polian (Freiburg): Forced Migration and its Effects

4:30 pm
PANEL 5: Perpetrators
Mod. Michaela Kipp (Göttingen)
Harald Welzer (Berlin): Soldiers and Other Perpetrators of Violence in the War of Annihilation Frank Werner (Bielefeld): War, Mass Murder and Masculinity. Images of the Self Among German Soldiers in the War of Annihilation 1941-1944


SATURDAY, November 24th

9:00 am
Keynote address: Dieter Pohl (Klagenfurt) Society under German Occupation in the Soviet Union

9:30 am
PANEL 6: Everyday Life and Strategies of Survival Mod. Michael Wildt (Berlin) Tanja Penter (Hamburg): Everyday Life in the Donbass Region Christoph Dieckmann (Keele/Frankfurt a.M.): The “Black Markets”. Relations within and outside the ghettos in Lithuania 1942/43

11:00 pm
PANEL 7: Gender-Specific Experience Mod. Beate Fieseler (Düsseldorf) Irina Rebrova (Krasnodar): Survival Strategies of Women under Occupation and in the Partisan Brigades: Fighting, Work and Everyday Life Regina Mühlhäuser (Hamburg): War and Sex. Sexual Acts of Violence, Prostitution and Consensual Relations between German Soldiers and Local Women

1:00 pm
PANEL 8: Collaboration / Cooperation Mod. Rolf-Dieter Müller (Potsdam) Babette Quinkert (Berlin): Appeals for Cooperation. German Propaganda Addressed at the Red Army and the Civilian Population Sergei Kudryashov (Moscow): Collaboration Among Russians

2:00 pm
PANEL 9: Resistance
Mod. Peter Klein (Berlin)
Kenneth Slepyan (Lexington): Did the Soviet Partisans Form a Social Movement?
Anika Walke (St. Louis): Of Refuge and Resistance: Soviet Jews in Byelorussia and the Nazi genocide
REMEMBRANCE

3:30 pm
Keynote address: Imke Hansen (Hamburg)
Remembrance of the Great Patriotic War Between the Parameters of Victory and Loss

4:00 pm
PANEL 10: Remembrance in Russia and Ukraine Mod. Irina Sherbakova (Moscow) Julia Demidienko (St. Petersburg):
Remembrance in Russia Today
Frank Golczewski (Hamburg): Dilemmas of Ukrainian Remembrance

5:30 pm
PANEL 11: Remembrance in Belarus and the Baltic States Mod. Cordula Gdaniec (Berlin) Christian Ganzer (Kiev): Remembering War and Occupation in Belarus Saulius Sužiedėlis (Pennsylvania): Baltic Memories and the War of Destruction 1941-1945

6:30 pm
Closing remarks, Rolf-Dieter Müller (Potsdam)

7:00 pm
Conference end


How to participate to the Conference

To attend the conference must register no later than October 15, 2012 by e-mail to Ms Tatjana Turowez.
The number of participants is limited to 100. There is no conference fee

Organizer and Partners

Information & contacts

Ms Tatjana Turowez
Deutsch-Russisches Museum Berlin-Karlshorst

address: Zwieseler Straße 4, D-10318, Berlin
tel: 0049 (0)30.501.508.10
fax: 0049 (0)30.501.508.40
e-mail: turowez@museum-karlshorst.de

Mirees

Find content by geopolitical unit

Sponsors